موتور پله ای / Stepper motor

موتور پله ای چهار وظیفه مهم دارد :

۱- روشن نگه داشتن خودرو در حال دور آرام

۲- در هنگام کولر روشن باافزایش مقداری گاز از افت قدرت موتور جلوگیری به عمل می آورد .

۳- نقش ساسات را در خودرو دارد

۴-حفظ تعادل دور موتور در صورت استفاده از لوازم برقی

اگر استپ موتور خراب شود به طور خلاصه با چهار حالت مواجه می شویم :

۱- دور بالای موتور بعد از روشن شدن

۲ – خاموش شدن خودرو در هنگم رها کرن ناگهانی پدال گاز

۳- کاهش دور موتور در هنگام کولر روشن

۴- عدم پایداری دور موتور . در نهایت خرابی آن باید توسط دیاگ تایید شود.

اساس کار

استپر که برخی تعمیر کاران به آن استاپ موتور و استپ موتور هم می گویند برای کنترل دور آرام موتور خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. مسیر هوای موتور دارای یک دریچه پروانه ای است که بوسیله یک کابل و فنر باز و بست می شود که با کابل باز می شود و با فنر بسته می شود. این دریچه پروانه ای با محور خود به مقاومتی متغییر و یک سوئیچ متصل است که بوسیله این مقاومت متغییر موقعیت دریچه هوا به ECU ارسال می گردد.

وقتی که پدال گاز را رها می کنید

وقتی که پدال گاز را رها می کنید این دریچه بسته می شود و سوئیچ هم عمل می کند و به ECU اطلاع می دهد که دریچه بسته است و هوای مورد نیاز باید از طریق مسیری موازی تامین می شود که این مسیر را استپر کنترل می کند. این همان مسیری است که هوای موتور خودرو را در دور در جا یا دور آرام تامین می کند.

موتور پله ای

موتور پله ای

معمول ترین استپ موتور

معمول ترین استپ موتوری که وجود دارد یک پیستون است که که به سمت داخل و خارج حرکت می کند. با داخل و خارج رفتن پیستون می توان دبی هوای دور آرام موتور را کنترل کرد. در شکل زیر نمایی ساده و قابل درک از یک استپر را می بینید.

موتور پله ای

موتور پله ای

در شکل فوق می توانید پیستون (بوش جدا کننده) را ببینید که روی یک شفت قرار گرفته است این شفت خود بر روی دو بیرینگ قرار گرفته است و با فشار فنر در موقعیت خود ثابت شده است. روی شفت یک هسته فریت قرار دارد و این هسته فریت از داخل دو سیم پیچ می گذرد. این سیم پیچ های مسی که دو سیمه هستند در نهایت به ترمینال ها متصل شده اند که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت خواهیم کرد.

ECU استپر موتور را بوسیله چهار ترانزیستور کنترل می کند

ECU استپر موتور را بوسیله چهار ترانزیستور کنترل می کند. دو ترانزیستور برای حرکت به جلو و دو ترانزیستور برای حرکت به عقب استفاده می شود. با سوئیچ کردن این ترانزیستور ها جریانی در سیم پیچ ها جاری می شود که میدانی مغناطیسی تولید می کند. که این میدان نیرویی تولید می کند و پیستون را در جهت جلو یا عقب حرکت می دهد. ECU با توجه به دما و بار موتور خودرو استپ ها یا پله های مختلف را تکرار می کند تا دور را تنظیم کند. و زمانیکه موتور به دمای مورد نظر رسید ECU استپر را در بسته ترین حالت تنظیم می کند تا هوای کمتری به سمت موتور هدایت شود.

علائم یک استپر معیوب

۱٫ سرعت دور درجای ماشین کم است گویی ساسات خودرو خوب کار نمی کند.

۲٫ وقتی موتور گرم می شود دور موتور بالا می رود حتی تا ۲۰۰۰ دور در دقیقه هم می رسد.

۳٫ نوسان دور موتور در حین درجا کار کردن که معمولا با لرزش همراه است.

و بعضی مواقع دو یا هر سه مورد با هم اتفاق می افتد.

استپر موتور یا استپ موتور یا استاپ موتور

استپر موتور یا استپ موتور یا استاپ موتور

یکی از مشکلاتی که پیش می آید و به طبع آن استپر هم نمی تواند کار کند درست کار نکردن سنسور درجه حرارت است که به این ترتیب ECU نمی تواند فرمان مناسب را برای استپر صادر کند چون اطلاعات غلط دریافت می کند.

(نویسنده : علی یزدی مقدم )