رله دوبل چیست؟

رله دوبل دارای یک کانکتور ۱۵ راهه بوده و شامل دو عدد رله مجزا می باشد که وظیفه آن ارسال ولتاژ مورد نیاز اجزاء مختلف سیستم سوخت رسانی و همچنین تغذیه ECU موتور از طریق باطری می باشد.

رله دوبل

رله دوبل

رله دوبل در خودرو های پ‍ژو ۴۰۵ و سمند بصورت افقی در بالای رادیاتور در زیر لبه ورق خم خورده سینی فن نصب گردیده است.و در خودروی پراید جنب باطری و مخزن آب رادیاتور و همچنین در زانتیا در محفظه ECU قرار دارد

دیاگرام داخلی رله دوبل

دیاگرام داخلی رله دوبل

کانکتور ۱۵ راهه ابن رله به دسته سیمی متصل است که امکان ارتباط بین باطری، ECU و سایر اجزاء مرتبط در سیستم سوخت رسانی و سیستم جرقه را امکان پذیر می سازد.در حالت سوئیچ بسته ولتاژ ۱۲ ولت از طریق پایه ۱۰ رله برای تغذیه حافظه موقت ECU ارسال میگردد.

در حالت سوئیچ باز

در حالت سوئیچ باز ولتاژ مثبت به سنسور سرعت می رسد برای ۲ تا ۳ ثانیه برق پمپ بنزین و اجزاءئ نظیر کویل دوبل،انژکتورها،گرمکن سنسور اکسیژن و گرمکن دریچه گاز از طریق این رله تامین میشود.حال چنانچه بعد از مدت مذکور موتور خودرو روشن نگردد در این صورت ولتاژ مثبت اخیر قطع می گردد. صدایی که هنگام باز کردن سوئیچ قبل از استارت شنیده می شود (  از زیر صندلی عقب ) صدای پمپ بنزین هست که پس از زمان مذکور قطع می شود . بزرگترین حسن فعال شدن پمپ به مدت چند ثانیه قبل از استارت ، شارژشدن بنزین در ریل سوخت میباشد که باعث بالارفتن فشار بنزین  پشت انژکتورها و درنتیجه پاشش بهتر بنزین در زمان استارت می شود .

در حالت موتور روشن تغذیه اجزاء سیستم انژکتوری از مسیر همین رله تداوم دارد  و در مواقع اضطراری می توان با دادن برق مستقیم به مسیر اصلی ، تمامی مصرف کننده ها را برق دار کرد و خودرو را روشن نمود . در مواقعی همچون سوختن رله دوبل.

( نویسنده: محمود آرمین فر )